Zrównoważony rozwój

Biogazownia

Nowoczesna biogazownia w Strzelinie produkuje energię elektryczną wykorzystując wyłącznie wysłodki buraczane, produkt uboczny powstający podczas produkcji cukru. Część uzyskanej w ten sposób energii jest wykorzystana na potrzeby własne cukrowni, z kolei jej nadmiar jest przekazywany do sieci lokalnego operatora. Energia cieplna, powstała podczas spalania w silnikach biogazu, jest wykorzystana do produkcji cukru oraz ogrzewania w sezonie zimowym.

Biogazownia pracuje przez cały rok, a jej surowcem technologicznym są wysłodki. W okresach kampanii buraczanych od października do stycznia wykorzystywane są w niej wysłodki świeże, zaś przez pozostałą część roku kiszone. Inwestycję tworzą 3 fermentory oraz 3 zbiorniki do magazynowania dygestatu (osadu pofermentacyjnego). Wszystkie zbiorniki są wyposażone we wbudowane zbiorniki biogazu.

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej z biomasy odbywa się w procesie beztlenowej fermentacji metanowej w komorach fermentacyjnych, a następnie zasila powstałym biogazem agregaty kogeneracyjne. Biogazownia w cukrowni Strzelin jest wyposażona w dwa takie agregaty o mocy 1200 i 800 kW, pracujące w oparciu o silniki

 

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności