Aktualności
11.10

Korzyści związane z uprawą poplonów

Korzyści związane z uprawą poplonów W uprawie buraka cukrowego bardzo cenne są poplony. Aby gleba pod buraki była dobrze przygotowana należy zacząć od stosowania w płodozmianie międzyplonów.

Przez odpowiedni dobór roślin można nie tylko przeciwdziałać degradacji gleby, ale także wzbogacić warstwę uprawową w azot i poprawić strukturę.
Najkorzystniejsze gatunki poplonowe do uprawy przed siewem buraka cukrowego to: facelia, rzodkiew oleista, gorczyca mątwikobójcza lub specjalnie przygotowane mieszanki różnych roślin.
Dobry poplon pozostawi po sobie dużą ilość materii organicznej z której powstanie próchnica.
Rośliny międzyplonowe poprawiają warunki powietrznowodne (naturalny głębosz), jak również przyczyniają się do uruchomienia trudno dostępnych składników pokarmowych z głębszych warstw gleby takich jak: fosfor, potas, wapń.
Mieszanki roślin, gorczyca, facelia, to również dobry materiał mulczowy do wykorzystania przy uprawie buraków cukrowych. Rośliny te zimą przemarzają i przy uprawie wiosennej łatwo się kruszą, nie stanowiąc oporu dla pracy siewnika. Może warto pozostawić międzyplon do wiosny i zasiać buraki w technologii bezorkowej. W przypadku pytań nasi Doradcy służą pomocą.

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności