Aktualności
04.10

Liście buraka cukrowego to cenny nawóz

Liście buraka cukrowego to cenny nawóz Za nami pierwszy miesiąc kampanii. Poza lokalnymi problemami z suszą, wykopki buraków i ich przerób w cukrowniach przebiega zgodnie z planem.

Większość plantatorów przeprowadza zbiór buraków za pomocą kombajnów, pozostawiając na polu rozdrobnione i wymieszane z glebą liście, które zawierają podobną do obornika ilość azotu, dużo potasu, nieco mniej fosforu, a także wapń, magnez i śladowe ilości mikroskładników.
Liście buraczane łatwo ulegają mineralizacji wówczas gdy są one dokładnie rozdrobnione, równomiernie rozrzucone i wymieszane z glebą. Przyczyniają się do poprawy właściwości fizycznych gleby polepszając strukturę, zmniejszają jej zwięzłość i gęstość. Pozostające na polu liście to cenny nawóz organiczny, a prawidłowo zagospodarowane sprzyjają także magazynowaniu wody glebowej.
Pamiętajmy aby przy zbiorze buraków plantacja była wolna od chwastów i pędów nasiennych, wówczas do gleby trafią tylko liście a nie osypane nasiona które zachwaszczą kolejne uprawy. Niestety w tym sezonie wiele plantacji jest zachwaszczonych a nasiona chwastów mogą zalegać w glebie wiele lat. W przypadku pytań nasi Doradcy służą pomocą.

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności