Aktualności
15.03

Przedsiewna uprawa gleby

Przedsiewna uprawa gleby Pierwsze buraki zostały zasiane, ale jak to bywa w marcu, przyszło ochłodzenie które wstrzymało na kilka dni prace polowe. Prognozy pokazują, że już wkrótce wejdziemy w okres, kiedy w krótkim czasie trzeba będzie wiele zrobić.

Wiosenne przygotowanie stanowiska pod uprawę buraka cukrowego należy rozpocząć jak najwcześniej, tak aby nie dopuścić do utraty wody z gleby. Jednocześnie należy w taki sposób ustalić termin uprawek przedsiewnych, aby warstwa uprawowo siewna była już na całej swojej głębokości osuszona i ogrzana. Zbyt wczesne wejście z uprawą wiosenną na zbyt mokrą glebę powoduje zniszczenie jej struktury, powstawanie na powierzchni pola kolein i nierówności.
Właściwie wykonana uprawa przedsiewna powinna spulchnić glebę jedynie do głębokości siewu, czyli w praktyce do ok. 2 - 3 cm. Wówczas nasiona które wysiewamy zostaną ułożone na zwięzłej warstwie wilgotnego podłoża a spulchniona, ogrzana gleba, zapewni ich dokładne okrycie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykonanie uprawy przedsiewnej w jednym przejeździe agregatem. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie wody zmagazynowanej po zimie w kompleksie glebowym oraz ograniczy koszty związane z uprawą. Przygotowanie roli do siewu w jednym przejeździe również korzystnie wpływa na zmniejszone ugniatanie głębszych warstw gleby, w czym pomaga nam zastosowanie kół bliźniaczych, bądź niskociśnieniowego ogumienia w ciągnikach rolniczych. Stosując się do tych kilku zasad na pewno prawidłowo przygotujemy glebę do siewu buraków i tym samym uzyskamy bazę do osiągania wysokich plonów.
W przypadku pytań nasi Doradcy służą pomocą.

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności