Aktualności
16.07

Szkody łowieckie w uprawie buraka cukrowego

Szkody łowieckie w uprawie buraka cukrowego Każdego roku na plantacjach buraka cukrowego występują szkody powodowane przez żerowanie zwierzyny łownej, głównie przez dziki, jelenie i sarny.

Uszkodzenia występują przez cały okres wegetacji. Polegają na zgryzaniu liści i wykopywaniu korzeni buraka. Szkody występują placowo niejednokrotnie uszkadzane są znaczne powierzchnie plantacji.

Zapobieganie szkodom łowieckim polega na stosowaniu: odstraszaczy zapachowych (np. Hukinol), odstraszaczy dźwiękowych (armatki lub sznury hukowe) i ultradźwiękowych. W przypadku występowania dużych populacji zwierzyny leśnej stosuje się grodzenie plantacji pastuchami elektrycznymi.

Występujące szkody łowieckie zgłaszamy na piśmie, w terminie 7 dni od wystąpienia szkody, do właściwego Urzędu Gminy, który powiadamia dzierżawcę obwodu łowieckiego. Dzierżawca (najczęściej Koło Łowieckie) zobowiązany jest do sporządzenia protokołu z szacowania szkody i wypłaty odszkodowania. Często Koła Łowieckie udzielają pomocy przy zabezpieczaniu pól wydając rolnikom środki zapachowe lub pastuchy elektryczne.

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności