Aktualności
13.05

Uwaga na mszyce

Uwaga na mszyce W ostatnich dniach na plantacjach buraków cukrowych, szczególnie w rejonach Śląska, pojawił się pierwszy w tym roku nalot mszyc.

Szkodnik ten żeruje na dolnej stronie blaszki liściowej, głównie liści sercowych i wysysa z nich soki, powodując zwijanie i kędzierzawienie liści. Jest również nosicielem chorób wirusowych, takich jak żółtaczka burakowa i mozaika. Zaatakowane liście żółkną, a rośliny rosną wolniej. Wysoka presja tego patogenu może doprowadzić do obniżki plonów nawet o 30%.

Zgodnie z zaleceniami integrowanej ochrony roślin zabiegi insektycydowe należy wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, czyli co najmniej 15% zasiedlonych roślin na danej plantacji. Można jednak przyjąć, że stwierdzenie pierwszych kolonii szkodnika jest sygnałem do zabiegu. Populację mszyc możemy również ograniczyć za pomocą metod agrotechnicznych:

- stosując zbilansowane nawożenie mineralne zwłaszcza azotem (mszyce chętniej nalatują na pola przenawożone azotem),

- zwalczając chwasty szczególnie z rodziny krzyżowych i komosowatych,

- stosując odpowiedni płodozmian,

- zachowując izolację przestrzenną od pierwotnych roślin żywicielskich min. 1 km.

Aktualnie do zwalczania tego szkodnika wykorzystujemy dostępne preparaty insektycydowe oparte na substancjach czynnych: deltametryna, dimetoat, tiachlopryd.

W przypadku pytań nasi Doradcy są do Państwa dyspozycji.

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności