Aktualności
10.09

Zbiór buraków cukrowych - jak minimalizować straty przy zbiorze?

Zbiór buraków cukrowych - jak minimalizować straty przy zbiorze? Celem uprawy buraka cukrowego jest uzyskanie najwyższego plonu przy możliwie najmniejszych stratach. Zbiór jest końcowym etapem uprawy buraka cukrowego. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu, najczęściej kombajnem 6-rzędowym, w dużej mierze decyduje o wielkości i jakości ostatecznego plonu, a co za tym idzie opłacalności uprawy. Jednak, aby praca tych zaawansowanych technologicznie maszyn była jak najbardziej efektywna potrzebna jest prawidłowa i fachowa obsługa.

Przyglądając się pracy firm, które świadczą usługi w zakresie zbioru buraków cukrowych możemy niejednokrotnie spotkać się z odchyleniami, które zwiększają straty i obniżają jakość zbieranego surowca. Do najczęstszych popełnianych błędów podczas zbioru należą:

  • korzeń za wysoko ogłowiony – za duża prędkość wyorywania, nienaostrzone noże, zbyt mała szczelina cięcia ogławiacza,
  • korzeń za nisko ogłowiony – element ogławiający ma za dużą szczelinę cięcia,
  • korzeń skośnie ogłowiony – zbyt duża prędkość jazdy kombajnu, za duży naciąg sprężyny ogławiacza, nienaostrzone noże,
  • korzeń ułamany – zużyte lemiesze, zbyt płytka ich praca, elementy czyszczące i prędkość jazdy kombajnu zbyt duża,
  • korzeń poobijany i popękany – praca lemieszy jest za płytka, za wysoka prędkość obrotowa elementów czyszczących, zbyt duża wysokość taśmy wyładunkowej,
  • korzeń zanieczyszczony ziemią – za duża wilgoć gleby, praca lemieszy za głęboka, prędkość pracy elementów czyszczących i wyorywania za niska. 

Poza jakością pracy kombajnu bardzo duże znaczenie ma wybór termin zbioru. Analizując poprzednie lata możemy stwierdzić, iż poprzez opóźnienie zbioru plantacji z przeznaczeniem na przechowalnictwo, skracamy czas przebywania buraków w pryzmie, co daje możliwość wzrostu plonu i polaryzacji. 

Podsumowując, aby  osiągnąć minimalne straty podczas zbiorów, plantatorzy powinni kontrolować i oceniać jakość pracy maszyn już po wysypaniu pierwszego zbiornika. Zachęcamy do korzystania z firm, które zostały ocenione i są rekomendowane – Wykaz firm rekomendowanych.

W przypadku pytań nasi Doradcy służą pomocą.

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności