Gleba, jej skład i rola w kształtowaniu plonu
W dniu 6 września 2013 w Krakowie miał miejsce kolejny zjazd w ramach programu Akademia Buraka Cukrowego. Liczna frekwencja potwierdziła duże zainteresowanie Plantatorów Südzucker Polska wdrażaniem postępu, poszukiwaniem nowych rozwiązań, poszerzaniem i uzupełnianiem wiedzy eksperckiej.
Słuchacze otrzymali porcję praktycznej wiedzy na temat m. in życia glebowego, prawidłowych i efektywnych praktyk nawożenia, istotności i zalet analizy gleby. Na spotkaniu zrealizowano następujące tematy:
1.Gleba jej skład, procesy w niej zachodzące, źródło potencjału produkcyjnego
Dr Witold Szczepaniak, UP w Poznaniu
2. Co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu rzędowym buraków?
Krzysztof Zachaj, Agrosimex
3.Co daje analiza gleby, jaka metoda jest najlepsza?
Zbigniew Izdebski, Südzucker Polska
Gleba jako żywy organizm wymaga długoterminowej strategii gospodarowania składnikami pokarmowymi, dlatego analiza i ocena jej stanu agrochemicznego odgrywa kluczową rolę w racjonalnym i wydajnym nawożeniu. Tylko na glebach o uregulowanym odczynie i odpowiedniej zawartości makro i mikroskładników można osiągać wysokie plony. Burak cukrowy postrzegany jako roślina o dużych wymaganiach glebowych i pokarmowych stanowi wyzwanie dla najlepszych. Osiągnięcie satysfakcjonujących plonów uzależnione jest od wielu czynników, których jednoczesne zaistnienie daje gwarancję sukcesu.
Podczas spotkania został zapowiedziany kolejny zjazd słuchaczy Akademii zaplanowany na październik 2013 r. Z uwagi na tematykę zbioru i oceny strat podczas kopania buraków cukrowych, będzie on miał formę warsztatów polowych i zostanie przeprowadzony w dwóch lokalizacjach: na Śląsku i Wschodzie.