Aktualności
Gdzie ten cukier?
Przez całą kampanię jest to najczęściej zadawane pytanie. Co się stało, że polaryzacja jest na niższym poziomie? Co miało na to wpływ? Na poziom polaryzacji wpływa wiele czynników. Deficyt wody poprzedzający kampanię, nierówne wschody, ogromna presja chwościka, daty zabiegów…
Zalety wapna defekacyjnego
Jednym z produktów ubocznych procesu produkcji cukru jest wapno defekacyjne. Powstaje ono podczas oczyszczania i neutralizacji soku buraczanego. Wapno defekacyjne jest klasyfikowane jako nawóz do bezpośredniego stosowania na polu i stanowi bardzo wartościowy nawóz wapniowy….
Skutki braku okrycia pryzm buraków
Plantatorzy, którzy mają wyznaczony późny termin dostawy, powinni zadbać o okrycie pryzm z burakami. Jest to istotne nie tylko ze względu na możliwość otrzymania premii za okrycie pryzmy oraz premii za późną dostawę, która jest powiązana z tym wymogiem, ale przede wszystkim ze względu na konieczność…
Wesołych Świąt!
Okrycie pryzmy – kontrola
Dobiegają końca tegoroczne wykopki buraków cukrowych. Przeznaczone do późnego odbioru pryzmy po uformowaniu są systematycznie okrywane specjalistycznymi włókninami. Odpowiednio zabezpieczone dają szansę, że surowiec będzie dobrej jakości do czasu odbioru i transportu do cukrowni. Aby tak było należy…
Co warto wiedzieć o składzie korzeni buraka cukrowego?
Przeciętny korzeń buraka cukrowego zawiera ok. 75% wody i ok 25% suchej masy. Związki tworzące suchą masę, decydują o wartości użytkowej i przetwórczej buraka. Głównym składnikiem determinującym jakość techniczną jest sacharoza, potocznie nazwana cukrem….
Doświadczenie z przechowalnictwem rozpoczęte
Już po raz kolejny zespół Działu Surowcowego Südzucker Polska S.A. przygotował dla Państwa pryzmę, na której testujemy 3 różne rodzaje włóknin plus wariant kontrolny. Tym razem pryzma zlokalizowana jest w rejonie cukrowni Strzelin. Po około…
Najczęściej popełniane błędy przy okrywaniu pryzmy
Druga połowa listopada to czas, kiedy większość plantatorów przystępuje do końcowych wykopków buraków. Większość z nich zostanie przeznaczona do dłuższego przechowywania i skierowana do przerobu w końcowym okresie kampanii. Aby buraki odpowiednio się przechowały i zachowały jak najwyższą…
Wyniki doświadczeń fungicydowych
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami dwóch doświadczeń, które pokazują za ile i jak w tym sezonie można było chronić plantacje przed chwościkiem burakowym. Już trzeci rok z rzędu warianty ochrony fungicydowej oparte o preparaty kontaktowe, zawierające…
Przygotowanie stanowiska pod przyszłoroczną uprawę buraków
W październiku lub listopadzie powinny zostać wykonane zabiegi uprawowe polegające na głębokim spulchnieniu i wymieszaniu gleby. Uprawa gleby powinna zostać wykonana w tym czasie, aby wykorzystać optymalne warunki uwilgotnienia gleby. Wykonanie orki lub uprawy…