Wykaz firm rekomendowanych do siewu buraków w 2016 roku
Okres zimy to dobry czas do przeprowadzenia przeglądów maszyn oraz zaplanowania pierwszych działań w nowym sezonie. Wiosną nie będzie czasu na dokonywanie remontów czy przeglądów, bo trzeba będzie bez zbędnej utraty wilgoci, wykonać niezbędne prace.
Kontrola stanu siewnika powinna być nieodzownym działaniem każdego rolnika, ponieważ warunkuje ona prawidłowe i harmonijne przeprowadzenie siewu. Siew sprawnym, dobrze skalibrowanym siewnikiem przekłada się na dobrą obsadę i bezproblemowy zbiór plonu.
W roku 2016 po raz kolejny Südzucker Polska S.A. przy udziale specjalistów dokonała oceny stanu technicznego siewników przeznaczonych do świadczenia usług siewu podczas nadchodzącego sezonu agrotechnicznego. Pozytywnie ocenione i dopuszczone do pracy siewniki zostały oznaczone specjalną naklejką certyfikującą dana maszynę i są rekomendowane do świadczenia usług.
Szukaj siewnika z taką naklejką
Przejdź do wykazu firm rekomendowanych do siewu w 2016 roku >>>
Planując siew pamiętajmy o zbiorze i przyszłym miejscu pod pryzmę. Jeśli będzie to uwrocie pola, to musi być odpowiednej szerokości. W przypadku zbioru buraków kombajnem 6-rzędowym wielkość uwroci nie powinna być mniejsza niż 4 pasy siewnika 6-rzędowego (10,8 m). Lepsze rezultaty osiągniemy jednak wtedy gdy ta szerokość, stanowić będzie sześciokrotność pasa siewnika (16,2 m).
Przygotowując się do siewu nie zapomnijmy o ścieżkach technologicznych które ułatwią prowadzenie ochrony i nawożenia. Odstęp pomiędzy ścieżkami powinien być równy szerokości belki opryskiwacza (najczęściej 18-24 metry). W przypadku aplikowania nawozów zasięg pracy rozsiewacza jest zwykle wielokrotnością szerokości belki opryskiwacza (36-48 metrów), przez co nawożenie może odbywać się z co drugiej ścieżki technologicznej.
W przypadku pytań Nasi Doradcy służą pomocą.