Biogazownia
Strona główna » Zrównoważony rozwój » Środowisko » Biogazownia
Nowoczesna biogazownia w Strzelinie produkuje energię elektryczną wykorzystując wyłącznie wysłodki buraczane, współprodukt powstający podczas produkcji cukru. Część uzyskanej w ten sposób energii jest wykorzystana na potrzeby własne cukrowni, z kolei jej nadmiar jest przekazywany do sieci lokalnego operatora. Energia cieplna, powstała podczas spalania w silnikach biogazu, jest wykorzystana do produkcji cukru oraz ogrzewania w sezonie zimowym.
Biogazownia pracuje przez cały rok. W okresach kampanii buraczanych od października do stycznia wykorzystywane są w niej wysłodki świeże, zaś przez pozostałą część roku – kiszone. Inwestycję tworzą 3 fermentory oraz 3 zbiorniki do magazynowania dygestatu (osadu pofermentacyjnego). Wszystkie zbiorniki są wyposażone we wbudowane zbiorniki biogazu.
Produkcja energii elektrycznej i cieplnej z biomasy odbywa się w procesie beztlenowej fermentacji metanowej w komorach fermentacyjnych, a następnie zasila powstałym biogazem agregaty kogeneracyjne. Biogazownia w cukrowni Strzelin jest wyposażona w dwa takie agregaty o mocy 1200 i 800 kW, pracujące w oparciu o silniki.
Modernizacja
W II kwartale 2024 roku Cukrownia Strzelin rozpoczęła pierwszy etap prac modernizacyjnych, na który składają się: wymiana kotła węglowego na gazowy oraz budowa pieca wapiennego na gaz w oparciu o dofinansowanie ze środków z Funduszu Modernizacyjnego*. Równolegle rozpoczęła się budowa około 9-kilometrowego odcinka gazociągu, realizowana przez Polską Spółkę Gazowniczą. Celem wszystkich planowanych inwestycji w pierwszym etapie jest przejście z wysokoemisyjnych paliw kopalnych, takich jak węgiel i koks, na mniej emisyjny gaz ziemny, a w konsekwencji znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń i pyłów do atmosfery. Prognozuje się, że w ciągu roku od całkowitej rezygnacji z węgla i zastąpienia go gazem ziemnym, zredukuje się emisję CO2 o blisko 50% oraz emisję pyłów o 96%. Najprościej mówiąc, oznacza to czystsze powietrze w okolicy i zmniejszone oddziaływanie procesu produkcyjnego na środowisko, przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności zakładu. Finalizacja wspominanych projektów spodziewana jest w kampanii cukrowniczej 2024/2025.
W drugim etapie prac modernizacyjnych planowana jest rozbudowa biogazowni, będącej integralną częścią transformacji energetycznej Cukrowni Strzelin. Zakłada ona znaczne zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych. Tym samym pozwoli to lokalnej cukrowni na osiągnięcie zeroemisyjnej produkcji w kampanii buraczanej 2025/2026.
*