Akademia Buraka Cukrowego – warsztaty polowe o metodach zwalczania chwastów w burakach
Nieodłącznym elementem uprawy buraka cukrowego jest konieczność starannej ochrony przed zachwaszczeniem.
Niewielkie zagęszczenie roślin, powolny początkowy wzrost buraka oraz długi okres wegetacji sprzyjają intensywnemu rozwojowi chwastów.
Dlatego też 7 maja 2014 r. odbył się drugi w tym roku zjazd uczestników programu szkoleniowego dla młodych plantatorów o nazwie Akademia Buraka Cukrowego.
Tematem przewodnim było oczywiście zwalczanie chwastów na plantacjach buraka cukrowego.
Spotkanie odbyło się w gospodarstwie Państwa Cichych w Bieglowie (woj. świętokrzyskie pow. kazimierski gm. Czarnocin). Właściciel wraz z synami opowiedzieli o historii gospodarstwa, strukturze zasiewów, plonach a także o metodach zwalczania chwastów występujących w burakach. Następnie uczestnicy spotkania udali się na poletka doświadczalne prowadzone przez Südzucker Polska S.A. gdzie pan Maciej Skwierz – specjalista ds. doświadczeń opowiedział uczestnikom o technice zakładania poletek doświadczalnych i metodach analizy danych, dzięki którym uzyskujemy miarodajne wyniki.
Spotkanie zakończyło się w sali konferencyjnej restauracji Bajka w Kazimierzy Wielkiej, gdzie pięciu plantatorów z różnych rejonów plantacyjnych opowiedziało o metodach i technologiach zwalczania chwastów stosowanych w swoich gospodarstwach. Widać było wyraźnie, że metody walki z chwastami różnią się i zależą od wielu czynników takich jak: powierzchnia plantacji, położenie, rodzaj gleby, rodzaj najczęściej występujących chwastów, park maszynowy gospodarstwa.
Cechą wspólną wszystkich wystąpień było jednak zwrócenie uwagi na terminowość i dokładność wykonywania oprysków sprawnym, skalibrowanym opryskiwaczem, gdyż spełnienie tych warunków jest niezbędne aby zabieg był skuteczny a poniesione koszty przełożyły się na efekty.
Gościnnie podczas spotkania obecny był Pan Tadeusz Borecki świadczący usługi doradcze w zakresie chemii rolniczej, który również opowiedział o zwalczaniu chwastów z punktu widzenia doboru preparatów.