Czas na bor w nawożeniu dolistnym buraków cukrowych
Bor to jeden z najważniejszych mikroelementów wpływających na plon i zawartość cukru w korzeniach buraka cukrowego.
Na plantacjach posianych w trzeciej dekadzie marca jak i w pierwszej dekadzie kwietnia buraki osiągnęły fazę 4-6 liści właściwych. Mając na uwadze ostatnie opady deszczu jest to odpowiednia pora, aby zasilić je borem. Jak wynika z danych uzyskanych z analiz glebowych EUF większość naszych gleb odznacza się niską zawartością boru przyswajalnego w glebie. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ buraki charakteryzują się bardzo dużymi wymaganiami wobec tego pierwiastka. W tym przypadku nie wystarczy nawożenie doglebowe, czy to w formie obornika (którego jest coraz mniej), czy nawozów doglebowych zawierających bor. Dodatkowo pierwiastek ten szczególnie mocno jest narażony na uwstecznianie oraz wypłukiwanie. Powyższe argumenty wskazują na to, że burak powinien być dokarmiany borem. Najefektywniejszym sposobem będzie nawożenie dolistne, które traktujemy już jako standard w uprawie buraków cukrowych. Należy mieć na uwadze, że bor praktycznie nie przemieszcza się w roślinie. W związku z tym, aby następne liście nie cierpiały na niedobór boru, należy dokonać kilkukrotnej aplikacji tego pierwiastka.
Zabiegi rozpoczynamy w fazie 4-6 liści właściwych. Kolejną dawkę podajemy po około 14 dniach. Nawożenie należy zakończyć tuż przed zwarciem międzyrzędzi. Jednorazowo można dostarczać roślinom 150-300 g/ha B. Ilość powtórzeń zależy od zasobności gleby, warunków meteorologicznych i oczekiwanego plonu.
Przypominany, że do nawożenia borem możemy skorzystać z nawozów znajdujących się na liście rekomendowanej przez Südzucker Polska S.A. Jest to ADOB Bor i Solubor DF.
W przypadku pytań nasi Doradcy służą pomocą.