Czas pomyśleć o poplonach
Buraki najczęściej uprawiamy po roślinach zbożowych dość szybko schodzących z pola. Jest to więc dobry czas na wysiew poplonów ścierniskowych.
Rośliny poplonowe przyczyniają się do rozluźnienia gleby, są naturalnym głęboszem. Przy braku obornika dostarczają nam cennej materii organicznej, będącej źródłem makro i mikroelementów.
Do wysiewu poplonów przystępujemy po zbiorze przedplonu, poprzedzając wysiew roślin płytką uprawą, wykorzystując naturalne uwilgotnienie. Jeśli mamy duży deficyt opadów musimy poczekać na poprawę warunków wilgotnościowych i po opadach przystąpić do wysiewu.
Wybór właściwej rośliny uzależniony jest od żyzności gleby i od ilości opadów w danym rejonie.
Gorczyca biała, facelia i rzodkiew oleista to najbardziej niezawodne rośliny poplonowe uprawiane na wszystkich rodzajach gleb. Dobrze radzą sobie w warunkach niedoboru opadów, są łatwe w uprawie i niedrogie w zakupie. Na gleby zwięzłe i bardziej zasobne w wilgoć możemy wysiewać gotowe mieszanki poplonowe mające w swoim składzie przykładowo koniczynę aleksandryjską, wykę jarą, owies szorstki czy ramtil. Zróżnicowany skład zapewnia nam penetrację gleby na różnych poziomach.