Do 2030 r. zużycie środków ochrony roślin w krajach członkowskich UE ma zostać zmniejszone średnio o 50%
Takie są plany, ale Komisja Europejska robi wszystko, aby je zrealizować. W związku z tym w kolejnym etapie przeglądu wycofuje z użycia następne kolejne substancje aktywne;
- Sulfoksaflor zawarty w 3 insektycydach i można go stosować do 19.05 2023 r.
- Prochloraz zawarty w 50 fungicydach i można go stosować do 01.10.2023 r.
W efekcie wycofania ww. substancji czynnych wkrótce nie będzie można kupić, a w następstwie także stosować, środków ochrony roślin zawierających usunięte z użycia związki. Przy czym zwracajmy uwagę na trzy daty, zawsze podane w rejestrze środków:
- ważności zezwolenia,
- termin do zużycia zapasów dla sprzedaży i dystrybucji,
- termin do zużycia zapasów dla stosowania, przechowywania i unieszkodliwiania.
Ważność zezwolenia — to informacja dla wprowadzającego środek na rynek polski, do kiedy trzeba wznowić rejestrację lub kiedy decyzją KE państwa członkowskie cofają zezwolenia.
Termin zużycia zapasów dla sprzedaży i dystrybucji – do kiedy środek można jeszcze sprzedawać.
Termin na zużycie zapasów dla stosowania, przechowywania i unieszkodliwiania – do kiedy środek ochrony roślin może być jeszcze stosowany.
Bazując na tych informacjach warto zrobić przegląd magazynów w gospodarstwie i zużyć środki zawierające ww. substancje aktywne. Przy czym koniecznie weźmy pod uwagę zalecenia etykietowe dotyczące terminów i zasad stosowania danego środka w poszczególnych fazach rozwoju roślin. To jest szczególnie ważne przy uzupełnianiu „Dokumentacji zabiegów”.