Jak oceniać i unikać strat podczas kopania buraków cukrowych?
Zbiór jest końcowym, ważnym i trudnym etapem uprawy buraka cukrowego, który znacząco decyduje o wielkości i jakości plonu. Jak pokazuje codzienna praktyka w tym temacie jest jeszcze wiele do zrobienia. Wychodząc problemom naprzeciw Koncern Südzucker Polska przy współpracy z firmami Holmer i Ropa zorganizował warsztaty polowe poświęcone tematyce zbioru i oceny strat podczas kopania.
Pokazy odbyły się w dwóch lokalizacjach:
• 1 października w miejscowości Wądroże na Śląsku
• 7 października w miejscowości Kupiatycze na wschodzie Polski
Uczestnikami spotkań byli plantatorzy z rejonów plantacyjnych cukrowni Ropczyce, Strzyżów, Cerekiew, Strzelin i Świdnica. Razem w pokazach uczestniczyło ok. 150 osób.
Celem tych praktycznych warsztatów było:
*przedstawienie strat i związanych z nimi kosztów jakie mogą powstać na skutek uszkodzeń buraków podczas zbioru przy niewłaściwych regulacjach kombajnu lub nieprawidłowej pracy operatora
*omówienie zasad oceny jakości zbioru i wskazanie zaleceń jak można wyeliminować błędy >>> zobacz Instrukcję oceny jakości wyoranych buraków
* uzmysłowienie roli dobrego siewu, braku chwastów i chorób na plantacji dla sprawnego wykonania zbioru
Celem dobrej techniki podczas wykopków jest nie zmarnowanie wysokiej jakości plonów wygenerowanych w czasie wegetacji. Nie bez znaczenia poza wysoką zawartością cukru w korzeniach jest jak najmniejsze zanieczyszczenie kopanego surowca zwłaszcza jeśli buraki po wykopaniu trafiają do przechowalnictwa w pryzmach. Nieprawidłowy termin zbioru, przestarzała technologia, źle wyregulowane kombajny, nieprawidłowe przechowalnictwo mogą spowodować znaczące straty ilościowe i jakościowe surowca.
Aby się tego ustrzec, zalecamy kontrolę jakości kopanych buraków, zgodnie z przygotowaną instrukcją, która niech będzie pomocna w dokonaniu oceny i podjęciu działań zaradczych.
Zapraszamy do galerii zdjęć z warsztatów polowych.