Jak przechowywać środki ochrony roślin?
Szykując się do sezonu agrotechnicznego należy właściwie przygotować magazyn środków ochrony roślin. Dokumentem regulującym od strony prawnej sposób przechowywania ŚOR jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 roku.
Magazynowane środki muszą być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, w sposób uniemożliwiający kontakt tych środków z żywnością, napojami lub paszą.
Małe gospodarstwa, które zużywają środki na bieżąco mogą przechowywać je w specjalnie przygotowanych szafkach. Szafki te powinny być ognioodporne, najlepszym materiałem pod tym względem jest metal. Umiejscowienie szafki ma też znaczenie, nie powinno być zlokalizowane w miejscu ujęć wody, w pobliżu nie mogą znajdować się produkty, które przeznaczone są do spożycia, materiały łatwopalne. Oznakowanie takiego miejsca musi jasno informować o zachowaniu szczególnej ostrożności.
W dużych gospodarstwach sprawdzą się odpowiednio oznakowane obiekty magazynowe, gdyż gospodarstwa te przeważnie kupują chemię na cały sezon a duże opakowania, zbiorniki są gabarytowo trudniejsze do przechowywania. Magazyn taki powinien być wyposażony w system wentylacji, okna z szybami ograniczającymi oddziaływanie promieni słonecznych, instalację elektryczną gazoszczelną i pyłoszczelną, oddzielną bezodpływową kanalizację, wyposażoną w urządzenia służące do neutralizacji powstałych ścieków, środki ochrony indywidualnej w zależności od występujących zagrożeń, apteczkę zawierającą środki do udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrucia. W widocznym miejscu takiego magazynu umieszcza się:
- wykaz przechowywanych w nim środków ochrony roślin lub nawozów,
- instrukcję bezpieczeństwa i higieny pracy uwzględniającą zasady składowania,
- numery telefonów najbliższego centrum powiadamiania ratunkowego lub zakładu opieki zdrowotnej.
Opakowań po środkach ochrony roślin, zaprawionych nasionach czy nawozach nie możemy traktować jak zwykłych odpadów ze względu na ich zagrożenie dla środowiska. Należy je zabezpieczyć i przekazać do utylizacji wyspecjalizowanej firmie. Zastosowanie się do obowiązujących przepisów będzie miało pozytywny wpływ na wszelkie prace związane z ochroną roślin, przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa naszego i otaczającego nas środowiska.