Kamienie stanowią problem również dla cukrowni
Bardzo często rolnicy zbierają ze swoich pół kamienie, a jednak po jakimś czasie one znów się pojawiają. Jak to wytłumaczyć?
Kamienie ukryte pod warstwą gleby powoli lecz systematycznie wędrują ku górze i wydostają się na powierzchnię. Zawdzięczamy to wilgoci glebowej, która zgromadzona pod kamieniami zamarza zimą. Zwiększając w ten sposób objętość lód „pcha” je na powierzchnię. Innym powodem jest erozja, która jest spowodowana uprawą gleby.
Nazywanie kamieni pojawiających się na polach i drogach „rodzonymi przez ziemię” do dziś funkcjonuje wśród starszych rolników.
Dla rolników podczas prac jest to spory problem, bo kamienie mogą uszkodzić kosztowny sprzęt uprawowy oraz kombajny zbierające buraki. Część kamieni wraz z burakami trafia do cukrowni. Przywiezione uszkadzają pompy, niszczą kanały przesyłowe buraków, powodując straty. Każdego roku ilość kamieni dostarczonych do cukrowni z burakami to średnio kilka tysięcy ton. Doradcy zachęcają plantatorów do zbierania kamieni, niektórzy zakupili specjalne maszyny.