Skutki braku okrycia pryzm buraków
Plantatorzy, którzy mają wyznaczony późny termin dostawy, powinni zadbać o okrycie pryzm z burakami. Jest to istotne nie tylko ze względu na możliwość otrzymania premii za okrycie pryzmy oraz premii za późną dostawę, która jest powiązana z tym wymogiem, ale przede wszystkim ze względu na konieczność zabezpieczenia buraków przed skutkami zmiennych warunków pogodowych w okresie przechowywania.
Nieokryte pryzmy są szczególnie narażone na wahania temperatury. Buraki przechowywane w takich warunkach podczas ujemnych temperatur zamarzają, a następnie przy wzroście temperatur odmarzają. W rezultacie w przemrożonych burakach dochodzi do rozwoju grzybów i bakterii, co prowadzi do gnicia korzeni. Uszkodzenia te skutkują wyciekiem soku komórkowego, a wraz z nim utratą cennego cukru.
Konsekwencją jest wzrost procentu zanieczyszczeń dostarczonego surowca oraz obniżenie jego polaryzacji. Przerób przemrożonych buraków staje się trudniejszy, a koszty produkcji rosną. W skrajnych przypadkach, przy dużej degradacji surowca, cukrownia może nawet odmówić jego odbioru.
Finalnie brak okrycia pryzm oznacza nie tylko utratę premii, ale także spadek jakości surowca, co skutkuje niższą ceną za dostarczone buraki.