UWAGA CHWOŚCIK!!!
Mokry i ciepły lipiec to idealny czas na pojawienie się na plantacjach buraka cukrowego bardzo groźnej choroby grzybowej tj. chwościka. Pierwsze przypadki zaobserwowano już na niektórych rejonach plantacyjnych Südzucker Polska S.A. i plantatorzy wykonali pierwsze zabiegi.
Zarodniki grzyba uaktywniają się w sprzyjających do ich rozwoju warunkach atmosferycznych tj.:
- temperatura powietrza w ciągu dnia powyżej 25 oC, ciepłe noce (powyżej 15oC);
- wysoka wilgotność powietrza;
Dodatkowo rozwojowi grzyba sprzyja:
- skrócenie zmianowania i uprawa buraków w cyklu krótszym niż 4 lata;
- nieskuteczne zwalczanie chwościka w latach wcześniejszych na danym polu jak i polach sąsiednich,
Grzyb przedostaje się na plantacje w postaci zarodników przenoszonych przez wiatr i krople deszczu. Kiełkują one na wilgotnej powierzchni liścia. Pierwsze objawy chwościka pojawiają się na liściach jako brunatnoszare, okrągłe plamki o średnicy 0,5–6 mm otoczone czerwoną, brunatnoczerwoną, niekiedy brunatną obwódką. W miarę rozwoju choroby porażane są kolejne, coraz młodsze liście. Plamki łączą się i powodują zasychanie fragmentów blaszki.
Porażona grzybem roślina zamiast rozbudowywać korzeń i gromadzić cukier produkuje nowe liście. W ten sposób zmniejsza się końcowy plon nawet o 40% oraz polaryzacja o 2-3%.
Obecnie należy regularnie monitorować plantacje i w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów wystąpienia tego grzyba przeprowadzić oprysk plantacji fungicydem o działaniu systemicznym.
Na pytania kiedy czym i jak wykonać oprysk odpowiadają nasi Doradcy.
Charakterystyczne objawy chwościka
Brak skutecznej ochrony może doprowadzić do takiego stanu i ogromnych strat