Uwaga! ślimaki mogą uszkadzać buraki cukrowe
Stosunkowo łagodna zima i wilgotna wiosna sprzyja w tym roku pojawieniu się na planacjach buraka cukrowego ślimaków nagich – pomrownika plamistego oraz pomrownika polnego. Najczęściej pojawiają się one w miejscach, gdzie pozostawione były organiczne resztki pożniwne, w pobliżu rowów, lasów.
Zwiększoną szkodliwość i liczebność ślimaków można zaobserwować w godzinach popołudniowych i w nocy. Uszkadzają one młode rośliny buraków cukrowych pod ziemią jak i młode liścienie. Pierwsze ślady żerowania na plantacji możemy zauważyć po objedzonych lub zjedzonych siewkach, a także po charakterystycznym zaschniętym śluzie na powierzchni gleby, który tworzy specyficzny, lekko odblaskujący ślad.
Szkodniki te zwalczamy środkami zawierającymi substancję czynną metaldehyd czyli moluskocydami np.: Ślimax Agro 3GB Best-Pest, Snacol 05 GB, Axcela GB. Zabiegi należy wykonać po stwierdzeniu progowej szkodliwości, czyli cztery lub więcej ślimaków na pułapkę, bądź zniszczenie 5% siewek lub 10% roślin uprawnych. Należy pamiętać, iż zabieg ten możemy wykonywać do 3 razy w sezonie wegetacyjnym, w odstępach co 14 dni. Środek powinien być rozsypywany równomiernie na polu, np. aplikatorem do granulowanych środków ochrony roślin.