Wystartował monitoring chorób liści w burakach
Ostatnie dni to upały oraz lokalne opady i burze z gradem, które nawiedziły nasz rejon. Tak ekstremalne warunki pogodowe mogą wpływać na stan i zdrowotność plantacji. W związku z zaistniałą sytuacją rozpoczęliśmy monitorowanie plantacji pod kątem chorób liści ze szczególnym uwzględnieniem chwościka.
Na wytypowanych w całym rejonie plantacjach (ok. 100) nasi Doradcy, co kilka dni sprawdzają czy nie rozpoczyna się rozwój tej groźnej choroby. Wilgoć i ciepło będą sprzyjały rozwojowi infekcji. Przypominamy, że spóźnienie pierwszego zabiegu lub jego niewłaściwe wykonanie, spowoduje nieodwracalne straty masy i jakości. Jedna plamka na 100 losowo ocenionych w różnych częściach pola liściach oznacza, że grzyb zainfekował plantację, jest na niej od co najmniej tygodnia i trzeba wykonać oprysk.
Niepokoi fakt, że niektóre szczepy grzyba uzyskały odporność na dotychczas stosowane substancje aktywne zawarte w fungicydach. Wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenia proponujemy przy decyzji o oprysku dodanie do wiodącego fungicydu środka kontaktowego zawierającego miedź.
Przypominamy że: opryski wykonujemy gdy temperatura powietrza nie przekracza 20°C, wodą miękką, o temperaturze otoczenia, prędkość wiatru <4m/s, dysze drobnokropliste.
W przypadku pytań nasi Doradcy służą pomocą.
Jedna plamka na 100 losowo ocenionych liściach jest sygnałem, że trzeba wykonać oprysk fungicydem.